fallback

Денят на енергийната зависимост на Европа настъпва все по-рано

Старият континент все по-бързо изчерпва собствените си енергийни източници и все повече разчита на внос

11:29 | 16.05.14 г. 9
Автор - снимка
Редактор

Денят, в който Европа изчерпва собствените си енергийни източници, с които да задоволи годишното потребление, и започва да разчита на внос, настъпва все по-рано всяка година, изчисляват от Европейския алианс за енергийна ефективност на сградите (EuroAce).

Докладът на EuroAce за деня на енергийната зависимост на Европа ще бъде представен днес пред Енергийния съвет в Атина, съобщава онлайн изданието euractiv.com.

Делът на вносните изкопаеми горива от потреблението в Европа се е увеличил от 43% през 1995 г. до 54% през 2011 г., отчита организацията. Повишението се дължи основно на засиленото потребление на енергия от сградите. Същевременно вътрешното производство на енергия непрекъснато намалява.

Данните на европейската статистическа служба Евростат сочат, че през 2012 г. производството на петролни продукти се е свило с 10 на сто на годишна база, а на природен газ – с 6%. Ръст отбелязва единствено производството на енергия от възобновяеми източници – с 9%.

Същевременно вносът на природен газ се е удвоил за периода 1994 – 2012 г., макар че през 2012 г. е отбелязан известен спад на внесените количества газ и петрол спрямо 2008 г. - точно преди началото на кризата.

Заради негативните тенденции денят, в който Европа изчерпва собствените си енергийни източници, с които да задоволи годишното потребление (т. нар. ден на енергийна зависимост), се измества все по-рано всяка година, посочва се в доклада. През 1995 г. този ден е настъпил на 26 юли, а през 2011 г. - на 11 юни, т. е. периодът на енергийна независимост се е съкратил с 38 дни.

Според алианса за енергийна ефективност обаче подобряването на енергийната ефективност на сградите с 40 на сто ще отложи деня на енергийна зависимост на Европа до 26 октомври, а вносът на източници на енергия ще се свие с 80 на сто.

„Подобно намаление на вноса на енергийни източници ще освобождава до 335 млрд. евро годишно под формата на неосъществени разходи за внос на енергия. Тези средства могат да бъдат насочени към подобряването на енергийната ефективност в ЕС“, коментира Ейдриън Джойс, директорът на EuroAce.

Алиансът е правил изчисленията си на базата на доклада на Fraunhofer Institute, който беше публикуван през октомври миналата година и според който подобряването на енергийната ефективност в Европа ще понижи вредните емисии с над 50% и ще повиши дела на възобновяемите източници на енергия в енергийния микс до 35%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:26 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още